Krople do nosa w ciąży

Znalezione obrazy dla zapytania katar z nosa

Katar i zatkany nos to częste dolegliwości u ciężarnych kobiet. Nawet 30% przyszłych mam zmaga się z tymi przypadłościami nawet bez towarzyszących im zwykle alergii lub infekcji wirusowych. Zatkany nos w ciąży może pojawić się już w drugim miesiącu ciąży i nasilać się w miarę upływu czasu. Dolegliwość ustępuje zwykle samoistnie w ciągu dwóch tygodni od porodu. Do tego czasu większość ciężarnych łagodzi objawy zatkanego nosa, korzystając z kropli do nosa. Czy są one jednak bezpieczne dla przyszłych mam?

1. Czy stosować krople do nosa w ciąży?

W czasie ciąży można bez obaw stosować krople na bazie roztworu soli, a także zwykłe krople lub spraye do nosa dostępne bez recepty. Lek należy zaaplikować do każdego nozdrza i już w ciągu 5-10 minut można swobodnie wydmuchać nos. Jeśli zatkany nos jest źródłem stałego dyskomfortu, warto skonsultować się z lekarzem. Należy poinformować go o swoich objawach i spytać o leki bezpieczne dla płodu. Warto pamiętać, że w pierwszym trymestrze ciąży najlepiej jest unikać wszelkich leków, gdyż to właśnie w tym okresie rozwijają się ważne narządy dziecka.
Jeżeli lekarz zdecyduje, że lek obkurczający błonę śluzową nosa jest bezpieczny, można go stosować, ale w umiarze. Nadużywanie sprayów tego typu może bowiem nasilać stan zapalny i uczucie zatkanego nosa. Bezpieczniejsze jest zastosowanie domowych sposobów na zatkany nos. Jeśli jesteś w ciąży i dokucza ci niemożność oczyszczenia nosa, zastosuj się do następujących wskazówek:
  • Pij dużo płynów i śpij z głową podniesioną na poduszce.
  • Po prysznicu lub kąpieli spędź kilka minut w łazience – para chwilowo złagodzi uczucie zatkanego nosa.
  • W nocy miej przy łóżku nawilżacz powietrza. Codziennie zmieniaj w nim wodę, by nie doszło do rozwoju bakterii.
  • Zacznij ćwiczyć, ale nie poza domem. Zanieczyszczenie powietrza może bowiem podrażniać drogi oddechowe i nasilać objawy zatkanego nosa.
  • Unikaj substancji drażniących: dymu papierosowego, alkoholu, farby oraz oparów farby.

2. Skąd bierze się zatkany nos w ciąży?

W czasie ciąży w organizmie kobiety zwiększa się poziom estrogenu, co sprzyja obrzękowi błon śluzowych nosa. W rezultacie może zwiększyć się ilość wydzieliny z nosa. Ponadto rośnie ilość krwi w organizmie – może to doprowadzić do obrzęku niewielkich naczyń krwionośnych w tkance wyściełającej nos oraz do „zatkania” nosa. Jeżeli oprócz uczucia zatkania nosa kobieta nie zauważa u siebie żadnych innych dolegliwości, najprawdopodobniej jest zdrowa, a zatkany nos jest kolejną przypadłością ciężarnych.
Jeśli jednak zatkany nos występuje jednocześnie z kaszlem, kichaniem, bólem gardła, dolegliwościami bólowymi, obrzękiem gruczołów oraz gorączką, ciężarna jest przeziębiona lub ma inną infekcję. Jedną z nich może być zapalenie zatok – ta przypadłość jest częstsza u ciężarnych. Jej objawy to: gorączka, ból gardła, żółta lub zielona wydzielina z nosa, ból twarzy lub ucisk nasilający się podczas schylania, ból górnej szczęki oraz osłabienie zmysłu powonienia. Zatkany nos może wskazywać również na alergię. Towarzyszy jej zwykle katar, wodnista wydzielina z nosa, swędzenie oczu, nosa, gardła lub uszu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz